Diller

DERS İÇERİKLERİ

DERS İÇERİKLERİ

DERS KODU -  DERS ADI                         

T

U

K

AKTS

AİT 109

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I

2

0

2

2

Osmanlı Devleti’nin yıkılışı, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin kuruluş süreci.

TRD 109

Türk Dili I

2

0

2

2

A. Dil, Diller ve Türk dili B. Dil bilgisi, Sözcük, Cümle C. Kelime Türleri D. Anlatımın Öğeleri ve Anlatım Türleri E. Düzgün ve Etkili Konuşmanın Temel İlkeleri.

YDİ 107  

Yabancı Dil I

2

0

2

2

Greetings, Introducing oneself, Occupations, Nationalities, Countries, Giving information about people and possessions, Asking for and telling dates and time, Describing places, Giving directions, Expressing abilities, 'There is- there are' , Talking about routines and habits, Expressing likes and dislikes, Frequency adverbs, Expressing future plans, Permission and Request, Expressing obligations, making suggestions and giving advice. Talking about present and past, talking about past, comparing things and using adjectives and adverbs.

TKS 109

Mesleki Matematik-I

2

0

2

3

A.Sayılar, B. Cebir, C. Denklemler, D. Eşitsizlikler, E. Fonksiyonlar, özel fonksiyonlu grafikler, F. Trigonometri, logaritma, grafikler, G. sayılar (doğal sayılar, tam sayılar, rasyonel sayılar ve ondalık sayılar), üslü sayılar, köklü sayılar cebirsel ifadeler, özdeşlikler, çarpanlara ayırıma ve rasyonel ifadeler, fonksiyonlar, H. birinci dereceden denklemler, ikinci dereceden denklemler ve eşitsizlikler, I. ikinci dereceden fonksiyon ve grafikleri, üçgenlerde trigonometrik ifadeler, logaritma , üslü denklemlerin çözümü.

TKS 115       Tekstil Teknolojisi                                                          3     1    4         4

Lif çeşitleri, İplik çeşitleri, Kumaş yapıları, Kumaş yapısına uygulanan terbiye işlemleri.

TKS 117

Malzeme

1

0

1

2

Giysinin temel birimi olan konfeksiyon malzemelerin tanıtılması; çeşitli dokuma ve örme kumaşların özelliklerinin incelenmesi, Konfeksiyon Sanayinde kullanılan yardımcı malzeme çeşitlerinin tanıtılması; özelliklerinin ve kullanımlarının belirtilmesi.

TKS 119

Temel Sanat Eğitimi          

1

1

2

3

Nokta-Çizgi, Açık-Koyu, Işık –Gölge, Form – Kompozisyon, Renk, Doku, Perspektif, Kolaj.

TKS 121

Hazır Giyim Üretimi-I                  

5

1

6

8

Uygulamalı Etek Kesimi Yapma; Model Uygulamalı Etek Dikimi Yapma; Model Uygulamalı Etekte Ütüleme Yapma; Pantolon Yan Cep Teknik Çalışması Yapma ; Patletli Fermuar Teknik Çalışması Yapma; Kadın Pantolon Kesimi Yapma; Kadın Pantolon Dikimi Yapma; Kadın Pantolonu Son Ütü ve Son Kontrolü Yapma; İş Tulumu Kesimi Yapma; İş Tulumu Dikimi Yapma; İş Tulumu Son Ütü ve Son Kontrolü Yapma; Reçme Makinesini Dikişe Hazırlama; Reçme Dikişi Yapma; Reçme Makinesinin Temizlik ve Bakımını Yapma ; Tişort Kesimi Yapma; Tişört Dikimi Yapma; Tişört Son Ütü ve Son Kontrolü Yapma; Tayt Kesimi Yapma; Tayt Dikimi Yapma; Tayt Son Ütü ve Son Kontrolü Yapma; Kadın Eşofman Kesimi Yapma; Kadın Eşofman Dikimi Yapma; Kadın Eşofman Dikimi Yapma; Kadın Eşofmanı Son Ütü ve Son kontrolü Yapma Giyimde Kullanılan Pili Dikişleri Yapma; Giyimde Kullanılan Kup ve Korsaj Dikişi Yapma; Model

TKS 123

Kalıp Hazırlama Teknikleri-I                   

3

1

4

4

 Etek ve pantolonla ilgili kitapları, moda dergilerini, ölçü tablolarını, bölgesel ve uluslar arası standartları ve sektörün kullandığı ölçü tablolarını araştırmak, Verilen sistemlere göre;Temel etek ve pantolon kalıpları, kalıplar üzerinde gerekli sembol ve işaretler. Kalıpların vücuda uygunluğunu kontrol., Düz-dar etek, Pilili etekler (düz pili, kanun pili, pili kaşe, pili soley, pilise)Parçalı etekler (4- 6-8-10-12 parçalı), Daire etekler (Tam daire etek, yarım daire etek, koni etek), Hamile etekleri, Paça şekillerine göre (Düz, dar, geniş, dubleli, yırtmaçlı paçalı) pantolonlar, Bel şekillerine göre (büzgülü, kemerli, korsajlı, düşük, yüksek belli)pantolonlar, Hamile pantolonu ve tulumların model uygulamaları ve vücuda uyumun kontrolü,İçerik 3’te verilen modellerin kalıplarını şablonlama İçerik 4’te verilen şablonlaşmış kalıpları serileme.

AİT 110

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi-II                  

2

0

2

2

Atatürk İlkeleri ve İnkılapları. Cumhuriyetin sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik yaklaşımları yapılanması.

TKS 110

Mesleki Matematik-II  

2

0

2

3

A. Lineer Denklem Sistemleri ve Matrisler B. Limit ve Süreklilik C. Türev ve Uygulamaları D. İntegral ve Uygulamaları E. Diferansiyel Denklemler F. İstatistik.

TKS 116

Genel İplik Teknolojisi  

2

1

3

3

Tekstil sektörünün hammaddesi olan pamuk lifinden iplik elde edilme aşamaları.

TKS120

Hazır Giyim Üretimi-II

4

1

5

8

 Kesim Talimatı Hazırlama İşlemleri; Dikim Talimatı Hazırlama İşlemleri;Baskı-Nakış Talimatları Hazırlama;Bitmiş Ürün Ölçü Talimatı Hazırlama, Bilgi ve Belge Depolama;Kumaş Serimi Yapma, Kesim Yapma;Üretime Hazırlık İşlemleri Yapma;Düz Sanayi Dikiş Makinelerini Dikime Hazırlama, Düz Sanayi Dikiş Makinesini Kullanmak;Düz Sanayi Dikiş Makinesini Kullanmak;Düz Sanayi Dikiş Makinesinin Temizlik ve Bakımını Yapma;Overlok Makinesini Kullanmak;Overlok Makinesinin Temizlik ve Bakımını Yapma;Ütü ve Ütüleme Ortamı;Ürün Ütüsü;Kör Dikiş Makinesini Dikime Hazırlama;Kör Dikiş Makinesinin Kullanımı;Kör Dikiş Makinesinin Kullanım ve Bakımı;Etek Yırtmacı Teknik Çalışmaları;Fermuar Teknik Çalışmaları;Etek Yırtmacı Teknik Çalışmaları;Fermuar Teknik Çalışmaları;Kemerle Bel Temizleme Teknik Çalışmaları;Kemersiz Bel Temizleme Teknik Çalışmaları;Etek Kesimi Yapma;Etek Dikimi Yapma;Etek Dikimi Yapma;Etek Son Ütü ve Son Kontrolü Yapma.

TKS 122

Kalıp Hazırlama Teknikleri-II

3

1

4

5

Asorti ; Pastal planı; Simetrik etek kalıbı Kalıp uygunluk kontrolü;Simetrik etek seri çizimi; Asimetrik etek kalıbı; Kalıp uygunluk kontrolü; Asimetrik etek seri çizimi; Temel kadın pantolon kalıbı; Kalıp uygunluk kontrolü; Temel kadın pantolon seri çizimi; Kadın pantolon kalıbında vücut özelliklerine göre düzeltmeler; Model uygulamalı kadın pantolon kalıbı; Model uygulamalı kadın pantolon seri çizimi ; Model uygulamalı kadın pantolon pastal planı.

TKS 127

İş Zaman Etüd

2

0

2

2

İş Örneklemesi ve Yararları, Standart Zamanların Saptanması.

TRD 110

Türk Dili-II

2

0

2

2

A. Dil Nedir? B. Dil Kültür Münasebeti C. Yeryüzündeki Diller Ve Türkçe'nin Dünya Dilleri İçindeki Yeri,Bugünkü Yayılma Alanları D. Türkçenin Ses Yapısı Ve Ses Özellikleri E. İmla Kuralları Ve Uygulama Çalışmaları F. Türkçe'nin Şekil Yapısı,Kökler Ve Ekler Sistemi H. Zarfların Ve Edatların Kullanılışı.

YDİ 108

Yabancı Dil-II

2

0

2

2

A- Verb to be Present B- Verb to be Past C- Simple Present Tense D- Present ContinuesTense E- Past Continues Tense F- Simple Past Tense G- Going to Future Tense H- Simple Future Tense I- Present PerfectTense.

SDD 201

Staj Değerlendirme

0

2

1

6

Öğrencinin ilgili sektörlerde yapacağı pratik ve uygulamalı eğitimdir. Toplam 30 iş gününü kapsamaktadır. Öğrencilerin; iş yerlerindeki eğitim, uygulama ve stajları, yükseköğretim kurulunun belirlediği esas ve usuller çerçevesinde yapılır. Mesleki konularda eğitim ve uygulama yaptırılarak iş tecrübesi kazanımı amaçlanmaktadır. Koordinatör öğretim elemanı gözetiminde eğitim ve uygulamalar yürütülür. İşyerinden gelen değerlendirme formları incelenerek, staj eğitim, uygulama ve çalışma komisyonu tarafından değerlendirme yapılır.

TKS 215

Üretim Planlaması  

3

1

4

4

İşletme organizsyonları,işyeri düzenleme,çalışma ortamlarının düzenlenmesi,model analizi,iş ve zaman etüdü,ürün analizi,kısa orta ve uzun dönem üretim planlarının hazırlanması.

TKS 217

Marka Yönetimi Ve Pazarlama                                                        

2

1

3

3

Markanın bütünleşik pazarlama stratejileri çerçevesinde rolü.

TKS 221

Hazır Giyim Üretimi-III               

3

1

4

4

İlik otomatını dikime hazırlama; İlik otomatını kullanma; İlik otomatının temizlik ve bakımı; Düğme otomatını dikime hazırlama; Düğme otomatını kullanma; Düğme otomatının temizlik ve bakımı; Tek sıra düğmeli kapama payı dikimi; Çift sıra düğmeli kapama payı dikim işlemleri; Patlı kapama dikim işlemleri; Fermuarlı kapanma payı dikim işlemleri; Oyuntulu yaka dikim işlemleri; Bedene takılan yaka dikim işlemleri; Kol yırtmacı dikim işlemleri; Manşet dikim işlemleri; Kol ağzı temizleme teknikleri; Bluz kesimi yapmak; Bluz dikimi yapmak; Bluz son ütü ve son kontrolü yapmak; Elbise kesimi yapmak; Elbise dikimi yapmak; Elbise son ütü ve son kontrolü yapmak.

TKS 225

Kalıp Hazırlama Teknikleri-III

4

1

5

6

 Temel kadın beden kalıbı ;Temel kadın beden kalıbı ; Temel kadın beden kalıbı seri çizimi; Temel kadın beden kalıbı seri çizimi; Vücut özelliklerine göre temel beden kalıbında düzeltmeler; Penssiz temel beden kalıbı ; Penssiz temel beden kol kalıbı ; Elastik kumaşlar için temel kadın beden kalıbı ; Elastik kumaşlar için temel kadın beden kol kalıbı ; Pens kaydırmaları ; Kapanma payı ve yaka çizimleri; Kol çizimleri; Model uygulamalı bluz kalıbı; Kol çizimleri; Model uygulamalı bluz kalıbı; Elbise kalıbı ; Kalıp uygunluk kontrolü ; Elbise seri çizimi; Elbise pastal planı.

TKS 007

İletişim

2

0

2

2

Ders, iletişime ilişkin temel kavramların ve konuların öğretimine yöneliktir.

TKS 008

Meslek Etiği 

2

0

2

2

Bu derste meslek etiği ile ilgili yeterliklerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

TKS 012

Çocuk Giysi Kalıpları

2

1

3

3

2-6 yaş temel beden kalıbı; 2-6 yaş elbise kalıbı; 2-6 yaş pantolon kalıbı; 2-6 yaş model uygulamalı pantolon seri çizimi; 12-16 yaş tişört kalıbı; Tişört seri çizimi; 12-16 yaş çocuk tayt kalıbı; Tayt seri çizimi; 12-16 yaş.

TKS 216

Proje Hazırlama 

1

1

2

3

Proje hazırlama, kontrol ve değerlendirme.

TKS 222

Hazır Giyim Üretimi-IV 

3

1

4

6

Aplike Cep Dikim İşlemleri; Körüklü Cep Dikim İşlemleri; Yelek Cep Dikim İşlemleri; Dikişten Açılan Cep Dikim İşlemleri; Kapaklı İlik Cep Dikim İşlemleri; Erkek Yaka Dikim İşlemleri; Şal Yaka Dikim İşlemleri; Kadın Yelek Kesimi; Kadın Yelek Dikimi; Kadın Yelek Son Ütü ve Son Kontrolü; İki Parçalı Kol Yırtmacı Dikimi; Kadın Ceket Kesimi; Kadın Ceket Dikimi; Kadın Ceketi Son Ütüsü ve Son Kontrolü; Fantezi Elbise Kesimi; Fantezi Elbise Dikimi; Fantezi Elbise Son Ütü ve Son Kontrolü.

TKS 224

Erkek Giysi Üretim Teknikleri

4

1

5

7

Erkek gömleği yırtmaç,manşet ve cep teknik çalışmaları; Erkek gömleği pat ve yaka teknik çalışmaları; Erkek gömleği dikiş teknik çalışmaları; Erkek gömleği kesimi; Erkek gömleği dikimi; Erkek gömleği son ütü ve son kontrolü; Zincir dikiş makinesini dikime hazırlama; Zincir dikiş makinesini kullanma; Ponteriz dikiş makinesini dikime hazırlama; Ponteriz dikiş makinesini kullanma; Erkek pantolonu kesimi; Erkek pantolonu dikimi; Erkek pantolonu son ütü ve son kontrolü; Jean pantolon kesimi; Jean pantolon dikimi; Jean pantolon son ütü ve son kontrolü; Erkek yeleği kesimi; Erkek yeleği dikimi; Erkek yeleği son ütü ve son kontrolü.

TKS 226

Girişimcilik

2

0

2

2

A-Girişimcilik ile ilgili kavramlar, B-Girişimciliğin önemi ve gelişimi, C-Girişimcilerdeki özellikler, D-İç ve dış girişimcilik, E-Girişimcilikte motivasyon, F-Girişimcilikte yaratıcılık ve yenilikçilik, G-Buluş, marka ve tasarımların korunması, H-Girişimcilikte iş fikirleri, I-İş planı hazırlama ve doküman haline getirilmesi, İ-İş planı içinde yönetim, pazarlama, finans ve üretim planları, L-Girişimcilik öyküleri, M-Girişimcilikte örnek olay incelemeleri.

TKS 004

Özel Amaçlı Giysi Kalıpları

2

1

3

3

Sporcu giysileri, Sporcu giysi kalıpları, Mesleğe yönelik forma/üniforma giysileri, Kostümler, Kostüm kalıpları, Kostüm uygunluk kontrolü, Kostüm ana ve yardımcı malzeme hesabı, Şalvar, Göynek, Cepken, Kaftan.

TKS 016

Kalite Güvence

2

1

3

3

A-Kalite Kavramı, B-Standart ve Standardizasyon, C-Standardın üretim ve hizmet sektöründe önemi, D-Yönetim kalitesi ve standartları, E-Çevre standartları, F-Kalite yönetim sistemi modelleri, G-Kalite yönetim sistemi modelleri stratejik yönetim, H-Stratejik yönetim, I-Yönetime katılma, İ-Süreç yönetim sistemi, J-Kaynak yönetimi sistemi, K-EFQM mükemmellik modeli, L-Üretimde kalite kontrolü, M-Muayene ve örnekleme, N-Toplam Kalite Kontrol, R-Kontrol Diyagramları, S-İstatistiksel Dağılımlar.

TKS 227

Giyim Tarihi

2

0

2

2

Moda ve giyim tarihi.

MDK 223

Girişimcilik

2

0

2

2

A-Girişimcilik ile ilgili kavramlar, B-Girişimciliğin önemi ve gelişimi, C-Girişimcilerdeki özellikler, D-İç ve dış girişimcilik, E-Girişimcilikte motivasyon, F-Girişimcilikte yaratıcılık ve yenilikçilik, G-Buluş, marka ve tasarımların korunması, H-Girişimcilikte iş fikirleri, I-İş planı hazırlama ve doküman haline getirilmesi, İ-İş planı içinde yönetim, pazarlama, finans ve üretim planları, L-Girişimcilik öyküleri, M-Girişimcilikte örnek olay incelemeleri.

TKS 229

Stilistlik Uygulamaları

3

1

4

4

Stilistlik ile ilgili temel kavram ve bilgiler, güzel sanatlar içerisindeki önemi. Stilistliği etkileyen faktörler ve yararlandığı kaynaklar. Kreasyon tanımı, kaynakları, yeni kreasyonlar oluşturabilme. Moda ürünlerinin hazırlık aşamasından piyasaya sürülme aşamasına kadar olan evreleri. Özgün giysi tasarımı. Sezon, stil, desen ve model açısından yeni kreasyonlar.

Türkçe