Diller

Mimari Restorasyon Programı Ders Listesi

FIRAT ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

MİMARLIK VE ŞEHİR PLANLAMA BÖLÜMÜ

MİMARİ RESTORASYON PROGRAMI

DERS DAĞILIM ÇİZELGESİ

 

1. SINIF GÜZ YARIYILI                                   I. YARIYIL

DERS KODU

DERS ADI

Teorik

Uyg.

Toplam Ders

Saati

Kredi

Z/M/S

AKTS

AİT 101

Atatürk İlk. ve İnkılap Tarihi-I

2

0

2

2

Z

2

TRD 109

Türk Dili- I

2

0

2

2

Z

2

YDİ 107

İngilizce- I

2

0

2

2

Z

2

MIR 101

Mesleki Teknik Resim

3

1

4

4

M

5

MIR103

Malzeme ve Yapı Bilgisi

3

1

4

4

M

4

MIR 105

Mesleki Matematik

2

1

3

3

M

4

MIR 107

Koruma Kavramları

2

0

2

2

M

3

MIR 109

Mimarlık ve Sanat Tarihi-I

2

0

2

2

M

3

 

Seçmeli Ders(*)

2

0

2

2

S

3

 

Seçmeli Ders(*)

2

0

2

2

S

2

Toplam

20

5

25

25

 

30

SEÇMELİ DERSLER(*)

MIR 111

Sosyal Sorumluluk ve Etik

2

0

2

2

S

2

MIR 113

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı

2

0

2

2

S

2

MIR115

İletişim Teknikleri-I

2

0

2

2

S

2

MIR 117

Somut ve Somut Olmayan Kültürel Mirasın Yönetimi

2

0

2

2

S

2

 

* Seçmeli Derslerden 4 saatlik ve 4 AKTS kredilik iki ders seçilecektir.

1. SINIF BAHAR YARIYILI                             II. YARIYIL

 

DERS KODU

DERS ADI

Teorik

Uyg.

Toplam Ders

Saati

Kredi

Z/M/S

AKTS

AİT 102

Atatürk İlk. ve İnkılap Tarihi-II

2

0

2

2

Z

2

TRD 110

Türk Dili-II

2

0

2

2

Z

2

YDİ 108

İngilizce-II

2

0

2

2

Z

2

MIR 102

Konservasyon

2

0

2

2

M

3

MIR 104

Kargir Yapı ve Koruma

2

0

2

2

M

3

MIR 106

Rölöve

2

1

3

3

M

5

MIR 108

Mimari Tasarım

2

1

3

3

M

4

MIR 110

Mimarlık  ve Sanat Tarihi -II

3

1

4

4

M

4

 

Seçmeli Ders(*)

2

1

3

3

S

3

 

Seçmeli Ders(*)

2

0

2

2

S

2

 

Toplam

21

4

25

25

 

30

SEÇMELİ DERSLER(*)

MIR 112

Ahşap Malzeme ve Bozulma Nedenleri

2

1

3

3

S

3

MIR 114

Kalıp Alma Yöntemleri

2

1

3

3

S

3

MIR 116

Araştırma Yöntem ve Uygulamaları

2

0

2

2

s

2

MIR 118

Metal ve Alçı

2

0

2

2

S

2

 

* Seçmeli Derslerden 5 saatlik ve 5 AKTS kredilik iki ders seçilecektir.

2. SINIF GÜZ YARIYILI                              III. YARIYIL

DERS KODU

DERS ADI

Teorik

Uyg.

Toplam Ders

Saati

Kredi

Z/M/S

AKTS

MIR 201

Ahşap Yapı ve Koruma Teknikleri

2

1

3

3

M

3

MIR 203

Koruma Projesi-I

4

2

6

5

M

6

MIR 205

Bilgisayar Destekli Çizim

3

1

4

4

M

4

MIR 207

Geleneksel Yapı Sistemleri ve Öğeleri

2

1

3

3

M

4

MIR 209

İnce Yapı-I

2

1

3

3

M

3

SDD 201

Staj Değerlendirme**

0

2

2

1

M

6

 

Seçmeli Ders(*)

2

0

2

2

S

2

 

Seçmeli Ders(*)

2

0

2

2

S

2

 

Toplam

17

8

25

23

 

30

SEÇMELİ DERSLER(*)

MIR 211

Fotoğrafta Belgeleme

2

0

2

2

S

2

MIR 213

Tarihi Çevre Koruma Bilinci

2

0

2

2

S

2

MIR 215

Mesleki İngilizce-I

2

0

2

2

S

2

MIR 217

İş Hukuku

2

0

2

2

S

2

 

 * Seçmeli Derslerden 4 saatlik ve 4 AKTS kredilik  iki ders seçilecektir.

** Staj (Endüstriye Dayalı Eğitim EDE) : 30 iş günü (6 hafta)

 

2. SINIF BAHAR YARIYILI                           IV. YARIYIL

DERS KODU

DERS ADI

Teorik

Uyg.

Toplam Ders

Saati

Kredi

Z/M/S

AKTS

MIR 202

İnce Yapı -II

2

0

2

2

M

3

MIR 204

Bezeme Teknikleri

3

1

4

4

M

4

MIR 206

Koruma Projesi-II

4

2

6

5

M

7

MIR 208

Şantiye ve Ofis Organizasyonu

3

1

4

4

M

4

MIR 210

Geleneksel Yapılarda Bozulma ve Koruma

2

1

3

3

M

4

MIR 212

Metraj Keşif

2

1

3

3

M

4

 

Seçmeli Ders(*)

2

0

2

2

S

2

 

Seçmeli Ders(*)

2

0

2

2

S

2

 

Toplam

20

6

26

25

 

30

SEÇMELİ DERSLER(*)

MIR 214

Cam ve Mozaik Onarımı

2

0

2

2

S

2

MIR 216

Mesleki İngilizce-II

2

0

2

2

S

2

MIR 218

Eski  Çini  ve Kil Eser Onarımı

2

0

2

2

S

2

MIR 220

Geleneksel Türk El Sanatları

2

0

2

2

S

2

 

 * Seçmeli Derslerden 4 saatlik ve 4 AKTS kredilik  iki ders seçilecektir.

 

(AKTS: Avrupa Kredi Transfer Sistemi,      Z: Zorunlu ders,  M. Mesleki ders  S: Seçmeli ders)

 

 

Türkçe